خانه » تجربه کاربری » نقش فرهنگ در تجربه کاربری

نقش فرهنگ در تجربه کاربری

نقش فرهنگ در تجربه کاربری

تجربه کاربری (UX) چیست؟

طراحی تجربه کاربری مفهومی با ابعاد گسترده می باشد که یک روند خلاق و تحلیل گرایانه در زمینه طراحی تعاملی، معماری اطلاعات، طراحی بصری،‌ کاربردپذیری، دسترسی‌پذیری و تعامل انسان با سخت افزار یا نرم افزار هدف می‌باشد.

به نوعی تجربه کاربری همان پس زمینه ذهنی و خاطره‌ای می باشد که از تجربه استفاده از یک محصول در ذهن شما نقش می بندد. در صورت مثبت بودن تجربه شما، باعث می شود حس خوبی از آن محصول داشته باشید و تمایل به استفاده مجدد و تکرار آن تجربه را داشته باشید.

طراحی تجربه‌کاربری مراحل و روش های متنوع زیادی دارد که مواردی مانند، طراحی وایرفریم  (Wireframe)، آزمایش توسط کاربرها (User Testing) و ساخت پرسونا  (Persona)، سناریوها و استوری‌برد (Storyboards) از مراحل مهم در طراحی تجربه کاربری هستند.

 

طراح تجربه کاربری کیست؟

یک طراح تجربه کاربری را به نوعی می توان فردی که دارای ذهنی خلاق و تصور انتزاعی قوی، بوده و از نظر توانمندی بین یک طراح گرافیک و برنامه نویس در نظر گرفت. به نوعی داشتن اطلاعات مناسب از گرافیک و برنامه نویسی می‌تواند کمک زیادی به طراح تجربه کاربری داشته باشد، یکی از موارد مهم امکان ارتباط و پوشش نیازهای مربوطه به طراحان گرافیک و برنامه نویسان می‌باشد که بدون داشتن اطلاعات عملی در این موارد، می تواند کار یک طراح تجربه کاربری را برای این منظور دشوار نماید.

از دیدگاهی یک طراح تجربه کاربری می تواند فاصله بین طراحی گرافیکی و برنامه نویسی را در پروژه های نرم افزاری پر نماید، و به نوعی پیوند دهنده و هدایت کننده این بخش ها برای بهبود تجربه کاربران از محصول باشد.


تفاوت تجربه کاربری
(UX) و رابط کاربری(UI

رابط کاربری (UI) به سیستمی که کاربر با آن تعامل دارد اتلاق می‌شود. مثلا طرحی ظاهر تنظیمات منوی iPhone یک طراحی رابط کاربری می باشد.

تجربه کاربری (UX) درباره احساسی است که محصول در حین کار کردن با آن در کاربر به وجود می‌آورد. مثلا احساس رضایت و خوشنودی مشتری از سادگی کارکردن با تنظیمات منوی iPhone یک تجربه کاربری می باشد.

 

نقش فرهنگ در تجربه کاربری؟

یکی از موارد مهم در تجربه کاربری نقش فرهنگ در این زمینه می باشد. در این بخش به بررسی عناصر بصری در موارد فرهنگی می پردازیم، برای بررسی بیشتر این مورد عناصر بصری را به دو گروه رنگ‌ها و نمادها تقسیم می‌کنیم تا بتوانیم بررسی بهتری روی این موارد داشته باشیم.

 

رنگ‌ها:

فرهنگ های مختلف رنگ‌ها معانی مختلفی را در بر دارند و در استفاده از آنها باید با توجه به فرهنگ گروه کاربری تصمیم گرفته شود، به طور مثال رنگ سبز به خاطر آرام بخش بودنش به عنوان رنگ ایمنی و سلامت در جهان معرفی شده است. برای نشان دادن علائم فیزیکی بی خطر از این رنگ استفاده می‌شود. همچنین این رنگ در چین نشانه ثروت است و در برخی اوقات یادآور باران شدیدی است که زمین را بارور می‌کند، همچنین رنگ سبز در آمریکا نشاط و سلامت و تازگی را تداعی می کند، در حالی که همین رنگ را در کشورهایی که جنگل های فراوان دارند، با بیماری ارتباط می دهند. رنگ سبز رنگ محبوب مسلمانان بخصوص اعراب نیز هست (در اسلام، رنگ سبز نشانه ایمان و عقیده در دین، توکل به خدا، بقا و جاودانگی است و هم چنین نشانه روز قیامت است.) در حالی که در برخی از مناطق اندونزی این رنگ، رنگ منفی به حساب می آید. در ژاپن رنگ سبز معرف تکنولوژی بالاست، در حالی که در آمریکا تجهیزات الکترونیکی سبز رنگ مردم را فراری می‌دهد.

 

یا رنگ سفید، در کشورهای غربی رنگ تولد است و هم چنین نمایان گر وقایع شیرین زندگی است که به صورت جشن ظاهر می شود. در حالی که در چین نشانه عزاداری و غم است. در مصر باستان، سفید نماد « اوسیریس (Osiris) » ، خدای مرگ و پاکی بوده است. همچنین در نزد بسیاری از فرهنگ ها سفید نشانه تقوا، بی گناهی، تازگی، صلح، پاکی، کمال، معنویت و سادگی است. ایرانیان باستان عقیده داشتند که فرشتگان لباس سفید بر تن دارند. از این رو این رنگ مورد علاقه ایرانیان است. رنگ سفید برای هندوها رنگ عزا و سوگواری است. در چین رنگ سفید به معنی مرگ است. در برزیل این رنگ نشانه جلال و شکوه است. در آمریکا هم رنگ سفید نشانه پاکی و خلوص است.

 

باید توجه داشته باشید که این موارد فرهنگی می تواند در تصمیم کاربران برای استفاده از محصول شما تاثیر زیادی داشته باشد.

 

نمادها:

باید توجه داشته باشید مانند رنگ‌ها، نماد‌ها وعناصر محیطی نیز در فرهنگ‌های مختلف دارای معانی و تعابیر متفاوتی می باشد، و اگر هدف ما از ایجاد یک محصول ارائه آن برای چندین فرهنگ متفاوت باشد، باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که عناصر، نماد ها، تصاویر استفاده شده تا حد امکان با فرهنگ بومی منطقه مربوطه همخوانی داشته باشد.

از این که نماد های و یا تصاویر استفاده شده در محصول شما برای گروه های فرهنگی متفاوت یکسان نباشد ترسی نداشته باشید، گاهی اوقات به دلیل ایجاد یکپارچگی در یک محصول تمامی نسخه های آن با یک ساختار بصری ارائه می شود که باعث می شود، گروه های مختلف فرهنگی متفاوت تجربه کاربری مناسبی از آن محصول نداشته باشند.

حتما توجه داشته باشید که رنگ‌ها و نمادها در فرهنگ‌های مختلف، تاثیر و گاهی ارزش‌های متفاوتی دارد. بنابراین لازم می باشد قبل از اجرای روند توسعه پروژه تحقیقات لازم در زمینه‌های فرهنگی منطقه مورد نظر داشته باشید تا به نحوه مناسبی در مورد نوع استفاده از این رنگ‌ها و نماد‌ها تصمیم گیری نمایید.

Print Friendly, PDF & Email
تگ ها :
پیوند مطلب قبلی
پیوند مطلب بعدی

درباره بهروز پولادرگ

متولد : ۵ مرداد سال ۱۳۶۷ ، حرفه : ادوبی فلش ، برنامه نویسی و طراحی وب ، طراحی گرافیک ، مالتی مدیا ، نرم افزار های تحت وب

2 نظر

 1. سلام،
  ۱- آیا زبان اکشن اسکریپت ۳ و فلش قدیمی شده اند؟چون انگار دیگر کسی به سراغ همچین نرم افزاری نمیرود.
  ۲- آیا یادگیری این برنامه به درد میخورد؟
  ۳-آیا در آینده این نرم افزار پستیبانی میشود؟

  • سلام و عرض ادب
   برای وب می توان این مورد را تایید کرد ولی برای توسعه اپلیکیشن و بازی توسط ادوبی ایر و ساخت اپلیکیشن دسکتاپ به صورت مالتی پلتفرم و … هنوز فلش و اکشن اسکریپت کاربردهای زیاد و قابل توجهی دارند. در ضمن فلش خروجی HTML5 را با حالت های متفاوت و بسیار پیشرفته دارد که با در نظر گرفتن این مورد برای وب هم همچان یک ابزار قدرتمند و عالی هست.
   این نرم افزار شاید به سمت و سوی دیگر برود و بیشتر روی وب توسعه داشته باشد ولی با توجه به به روز رسانی و توسعه ای که برای ادوبی ایر وجود دارد و می توانید در وب سایت ادوبی مشاهده کنید ادوبی قصد کنار گذاشتن ادوبی ایر را ندارد و قطعا اکشن اسکریپت نیز برای توسعه نیاز خواهد بود.
   در کنار این مورد ادوبی فلش یک ابراز گرافیکی نیز هست که کاربر فراوانی در زمینه های انیمیشن و گرافیک های برداری دارد.

   در ضمن یادگیری اکشن اسکریپت به دلیل شبیه بودن به زبان های اسکریپتی بسیار ساده است و از دیدگاه بنده ارزشش را دارد که وقت برای یادگیری آن صرف شود.

   موفق و پیروز باشید

ارسال جواب

آدرس رایانامه شما منتشر نخواهد شد.فیلد های اجباری علامت گزاری شده اند *

*

رفتن به بالای صفحه