خانه » مالتی مدیا » ادوبی فلش » زیر و رو کردن ناستلژیک تاریخچه فلش

زیر و رو کردن ناستلژیک تاریخچه فلش

این بار سوار بر دستگاه زمان سفری به تاریخچه فلش را شروع می کنیم ، امیدوارم همان اندازه که آماده کردن این سفر (مطلب) برای بنده لذت بخش بوده ، همراه شدن با این سفر نیز برای شما لذت بخش باشد!

توجه نمایید مستندات و تاریخچه مربوط به ورژن ۱ تا ورژن ۹ آلفا (بسته خلاقانه ۳) یا همان CS3 فلش می باشد.

اگر شما فکر می کنید کار با فلش سخت و دشوار است، شما باید طراحی با Joystick روی یک Apple II را قبل از این که undo معنا پیدا کند را امتحان می کردید، می توانستید صبر خودتان را آزمایش کنید.

جاناتان گـِـی (Jonathan Gay) ، پدر فلش

همه چیز از کجا شروع شد!؟


داستان و توضیحات مربوطه توسط جاناتان گی, سازنده فلش.

جاناتان گی با بازی با بلوک های لگو (LEGO) بزرگ شد ، زمانی که نه LEGO Men بود و نه لوازم جانبی پیشرفته و… فقط بلاک ها مستطیل شکل و کمی هم چرخ. LEGO به او طراحی مهندسی اولیه را آموخت. حتی بهتر از آن ، آنها به او کمک کردند که اشتیاق و علاقه خود را برای ساخت چیزهای مختلف نشان دهد.

درباره آن زمان ، او یک کامپیوتر Apple II داشت. همان طور که کار با برنامه را آغاز کرد ، به سرعت کشف کرد که با نرم افزارهای کامپیوتر می توان طراحی کرد. چیزی که باید کار کند و به شما پاسخ دهد. اولین بازی او Space Invaders که در کامپیوتر Apple II بود.

بعد از دست و پنجه نرم کردن با آن بازی او به سمت ساخت ویرایشگر های گرافیکی بازگشت.در حالی که هنوز در کالج بود او قالب طراحی PostScript را به محصول مکینتاش افزود. و این محصول SuperPaint II نامیده شد.

یک شرکت با نام Go یک سیستم عامل ساخت. بنابراین در ژانویه سال ۱۹۹۳ ، جاناتان برای سرمایه گزاری چارلی جکسون متقاعد شد و کار دو نفره آنها با نرم افزار FutureWave برای تسلط بر بازار نرم افزارهای گرافیکی در کامپیوتر های قلم (کامپیوترهایی که در صفحه های آنها امکان نوشتن توسط قلم الکترونیکی وجود داشت) آغاز شد.

او به تصور طراحی توسط قلم روی صفحه یک کامپیوتر را بهبود فوق العاده ای داد. پس از آن جاناتان و چارلی شروع به ساختن SmartSketch کردند ، نرم افزاری که امکانات طراحی در کامپیوتر را راحت تر از نقاشی روی کاغذ فراهم می آورد. در این میان AT&T شرکت Go را در ژانویه ۱۹۹۴ خرید. فقط به عنوان جا به جایی محصول ، AT&T کشیده شد و به Go متصل شد و از بازار کنار رفت. آنها در واقع فروش کمی از SmartSkech داشتند.

شکست Go و کامپیوتر های قلم شکست بزرگی را برای آن دو رقم زد. تنها فرصت را در اجرا شدن نرم افزار خود بر روی ویندوز و مکینتاش دیدند.جاناتان و چارلی این کار را کردند ، اما در حال حاضر آنها در برابر رقابت با Illustrator و FreeHand بودند.

SmartSkech هرگز جایگزین برنامه های تصویر سازی و طراحی high-end نشد ، اما این ابزار برای هنرمندان حرفه ای و تصویر گران جذاب بود و می توانستند از آن به همراه دیگر نرم افزار ها استفاده کنند.

جاناتان و چارلی در سال ۱۹۹۵ در SIGGRAPH بودند و تعداد زیادی از بازخوردهای مردم آنها را بر این داشت که محصول SmartSketch به نرم افزار انیمیشن تبدلیل کنند. آنها این کار را از اینترنت و وب شروع کردند ، و دیدند که این امکان وجود که که نیازهای از گرافیک انیمیشنی وب را روی برنامه شان پیاده سازی کنند، سپس آنها شروع کردند به افرودن انیمیشن به نرم افزار SmartSketch.

آنها برنامه را به CelAnimator تغییر نام دادند ، CelAnimator بر اساس FutureWave برنده جایزه نرم افزاری تکنولوژی طراحی شد. این برنامه برای اولین بار به کاربران اجازه می داد که انیمیشن و دکمه پویا و طراحی را بر مبنای تصاویر برداری (Vector Based) انجام دهند. و نیز فایل نهایی را می توانستند روی صفحات وب نیز قرار دهند.

منبع: http://www.highbeam.com/doc/1G1-18238250.html

نرم افزار FutureWave نام CelAnimator را به FutureSplash Animator تغییر داد ، نام جدید معنکس کننده بازار گسترده تر و پشتیبانی مرورگر اینترنت بود.

منبع: http://www.highbeam.com/doc/1G1-18238250.html

در این زمان تنها راه برای ارتقاع مرورگر وب برای پخش انیمیشن ها توسط جاوا یود. سپس جاناتان و دوستش برنامه ای ساده ای برای پخش کننده انیمیشن نوشتند که به طرز وحشتناکی کند بود. هر چند آنها آن را سر سختانه نگه داشتند. و در پاییز ، نت اسکیپ با ایجاد API مربوطه به plug-in وارد شد، در نهایت آنها راهی برای ارتقاع مرورگرهای وب با بازدهی و عملکرد مناسب و معقول یافتند(در واقع این پلیر جد ماکرومدیا فلش پلیر بود).

این موفقیت بزرگ در آکوست ۱۹۹۶ به وقوع پیوست. شرکت ماکروسافت روی MSN کار می کرد و به دنبال راهی برای ساخت و تجربه چیزی مانند تلویزیون در اینترنت بود.

آنها از طرفداران بزرگ FutureSplash شدند و این فن آوری برگزیده شد و به تصویب رسید. و دیگر مشتری بزرگ آنها دیزنی آنلاین (Disney Online) شد ، آنها از FutureSplash برای ساخت انیمیشن ها و رابط کاربری برای جریان روزانه دیزنی استفاده می کردند. دیزنی نیز مشغول به کارکردن با ماکرومدیا Shockwave بود..

منبع: اطلاعات ماکرومدیا http://en.wikipedia.org/wiki/Macromedia

در نوامر ۱۹۹۶ ، ماکرومدیا به اندازه کافی در مورد آنها از طریق ارتباطاتی که با دیزنی داشت و کارکردن با هم و نزدیک شدن ، شنیده بود ، در این زمان ، جاناتان و چارلی در حال اجرای FutureWave بودند و در طول ۴ سال با مجموع سرمایه گزاری ۵۰۰ هزار دلار ، و ایده داشتن منابع شرکتی بزرگتر برای کمک به آنها ، برای پابرجا بودن FutureSplash به نظر می رسید خوب باشد.

در دسامبر ۱۹۹۶ ، نرم افزار FutureWave به ماکرومدیا فروخته شد ، و FutureSplash Animator با نام Macromedia Flash 1.0 پا به عرصه وجود گذاشت ، نام Flash از ادغام Future و Splash به وجود آمده است.

ماکرومدیا در سال ۱۹۹۲ با ادغام با شرکت Authorware نشات جدیدی به خود گرفت.(سازندگان Authorware) و MacroMind-Paracomp و سازندگانMacromind Director. دایرکتور ، یک ابزار اینتراکتیو (تعاملی) برای مدیریت مالتی مدیا می باشد که به صورت گسترده ای استفاده می شود.برای ساخت مواردی مثل Kiosks های اطلاعاتی مالتی مدیا هایی برای CD-ROM ها (همان سی دی های مالتی مدیا) که در زندگی امروز نیز همچان زنده و پویا می باشد استفاده می شد ، این مورد به عنوان محصول شاخص ماکرومدیا تا اواسط سال ۱۹۹۰ بود. همان طور که فروش سی دی در بازار کاهش پیدا کرد و محبوبیت به سمت دنیای گسترده وب می رفت ، ماکرومدیا Shockwave را به عنوان افزونه نرم افزار دایرکتور برای مرورگر های وب ساخت ، اما تصمیم گرفت گسترشی در بازار خود از شاخه وب بومی (web-native) با توجه به نیاز کاربران داشته باشد.

ماکرومدیا همه ورژن های فلش را از ورژن ۱ تا ورژن ۸ را توسعه داد ، اگر چه بعد نسخه ۵ شماره گذاری را به طور موقت متوقف کرد و ورژن ۶ را با نام Flash MX و ورژن ۷ را با Flash MX 2004 نام گذاری کرد.

در ۶ ژوئن سال ۲۰۰۵ ماکرومدیا بستر نرم افزاری ماکرومدیا فلش (Macromedia Flash Platform) را برای ارائه تجارب موثر برای محتوای غنی (rich content) ، برنامه ها و ارتباطات در سراسر مرورگر ، سیستم عامل ، و انواع دستگاه ها مانند موبایل و… پرده برداری کرد.

بستر نرم افزاری فلش این امکان را می دهد که راه حل های برای تجربه محیطی دیجیتال امکان پذیر شود. و این تکنولوژی با استفاده برای نیازهای گوناگون در شرکت هایی مثل America Online ، SAP ، Wharton و البته یاهو (Yahoo!) به تصویب و برای همگان به اثبات رسیده است.

منبع: http://www.adobe.com/macromedia/proom/pr/2005/unveiling_flashplatform.html

در ۱۸ آپریل سال ۲۰۰۵ ، ادوبی تمامی سهام ماکرومدیا را در معامله ای با هزینه ۳.۴ بیلیون دلار به دست آورد.

مبع: http://www.adobe.com/aboutadobe/invrelations/adobeandmacromedia.html

ادوبی در دسامبر سال ۱۹۸۲ توسط جان وارنوک و چارلز جسکی تاسیس شد ، که پس از ترک کردن شرکت Xerox PARC به منظور توسعه و فروش PostScript (page description language) تاسیس شده است. در سال ۱۹۸۵ ، شرکت کامپیوتری اپل (Apple) لیسانس (License) پست اسکریپت (PostScript) برای استفاده در پرینتر LaserWriter برای ایجاد جرفه ای در انقلاب نشر رومیزی ، دریافت کرد.

نام شرکت ادوبی (Adobe) از نهر ادوبی (Adobe) که در لوس آلتوس (Los Altos)، کالیفرنیا (California) واقع شده که در پشت خانه یکی از بنیانگذارن شرکت می باشد ، گرفته شده است.

در ماه دسامبر ۲۰۰۵ ادوبی محصولات ماکرومدیا رقیب سابق خود را به عنوان محصولات جدید نرم افزاری و پلتفرم ها مانند کلد فیوژن (Coldfusion) ، دریم ویور (Dreamewaver) ، فلش (Flash) و فلکس (Flex) به سبد محصولات خود اضافه کرد.

مبنع : http://en.wikipedia.org/wiki/Adobe_Systems

ماکرومدیا فلش از ویرایش CS3 (ورژن ۹ که در سال ۲۰۰۷ عرضه شد) به بعد با نام ادوبی فلش (Adobe Flash) به بازار آمد.

ادوبی دهمین سالگرد فلش را با راه اندازی microsite جشن گرفت.

منبع: http://www.adobe.com/designcenter/dialogbox/flash_anniversary/

منبع: دهمین سالگرد فلش (انیمیشن) http://flash10.nectarine.com.au

سلسله درختی فلش! برای دیدن تصویر بزرگ روی عکس بالا کلیک کنید.


منبع: http://en.wikipedia.org/wiki/Adobe_Flash


زوم کردن روی فلش

نسخه انتشارسالتوضیحات

FutureSplash Animator 1996 نسخه اولیه از فلش با ابزار ویرایش اساسی و جدول زمانی
ماکرومدیا فلش ۱ ۱۹۹۶ ماکرومدیا FutureSplash را با علامت تجاری (برند) جدید ارائه کرد
ماکرومدیا فلش ۲ ۱۹۹۷ با فلش پلیر ۲ انشار یافت امکانات جدیدی مثل کتابخانه اشیاء اضافه شد
ماکرومدیا فلش ۳ ۱۹۹۸ با فلش پلیر ۳ انتشار یافت امکانات جدیدی مثل ، MovieClip، پلاگین جاوا اسکریپت ، شفافیت پس زمینه و نمایش به صورت stand Alone بر روی سیستم اضافه شد.
ماکرومدیا فلش ۴ ۱۹۹۹ با فلش پلیر ۴ انتشار یافت امکانات جدیدی مثل متغیر های داخلی ، فیلدهای ورودی متن ، اکشن اسکریپت پیشرفته تر و پشتیبانی از فایل های Stream با فرمت MP3 .
ماکرومدیا فلش ۵ ۲۰۰۰ با فلش پلیر ۵ انتشار یافت امکانات جدیدی مثل اکشن اسکریپت ۱.۰ بر مبنای ECMAScript که شباهت زیادی به زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت داشت ، پشتیبانی از XML ، اسمارت کلیپ ها که شروعی بر کامپوننت های در فلش بود ، پشتیبانی از فرمت متون HTML در فیلد های متنی Dynamic.
ماکرومدیا فلش MX(6) 2002 با فلش پلیر ۶ انتشار یافت امکانات جدیدی مثل پشتیبانی از codec ویدئو (Sorenson Spark) ، یونی کد (Unicode) ، کامپوننت ها ، فشرده سازی ، طراحی وکتوری توسط اکشن اسکریپت.
ماکرومدیا فلش MX 2004(7) 2003 با فلش پلیر ۷ انتشار یافت امکانات جدیدی مثل اکشن اسکریپت ۲ با فعال سازی بخشی از برنامه نویسی شی گرا در اکشن اسکریپت ، بدون داشتن بخش Script assist مثل دیگر ورژن ها ، این به این معنا می باشد که اکشن اسکریپت تنها می بایست تایپ می شد، افروده شدن behaviors ، لایه اجزایی , نام مستعار برای text ها ، افکت های تایم لاین . ورژن ماکرومدیا فلش ام ایکس حرفه ای ۲۰۰۴ همه امکانات این ورژن را به همراه ، داشتن Screens فرمی برای داشتن تایم لاین شکلی متفاوت ، شبیه به پاورپوینت ، وب سرویس ها ، ورود ویدئو به صورت ویژه و با تنظیمات خودکار ، کامپوننت هایی برای پخش مدیا ها ، کامپوننت هایی برای کنترل بر دیتا ها مثل xml و… DataSet , XMLConnector , WebServiceConnentor , XUpdataResolver و دیگر موارد مشابه ، پنل پروژه ، کامپوننت های IU و کلاس های مربوطه به ایجاد افکت های حرکت زیبا.
ماکرومدیا فلش ۸ ۲۰۰۵ ماکرو مدیا فلش ۸ Basic ، کمتر ویژگی های نسخه غنی از ابزار برای نوشتن فلش را هدف قرار داد ، برای کاربران جدید که فقط می خواهند برای انجام طراحی پایه ، انیمیشن ، و اینتراکتیو (تعاملی) امکاناتی را فراهم آورد ، این نسخه همراه فلش پلیر ۸ انتشار یافت ؛ ایجاد محدودیت هایی در پشتیبانی از ویدئو ها و افکت های انیمیشن ، و تمرکز یر بیانگری ، کیفیت ، ویدئو ، و موبایل ، ویژگی های جدیدی مثل فیلـــترهاو ترکیب حالت ، کنترل الاستیک و واقعی تر بر انیمیشن ، بهبود خواص خطوط ، طراحی شی گرا ، کش کردن به صورت bitmap در حالت زمان اجرا (run-time) ، نمایش متون به صورت پیشرفته با خاصیت anit-aliasing ، On2 VP6 فرمت پیشرفته ای برای ویدئو ها ، پشتیبانی از ویدئوها با پس زمینه Alpha ، تبدیل کننده ویدئو به صورت stand-alone برای تبدیل و ویرایش ویدئو ها ، پخش کننده های پیشرفته برای ویدئوها ، و یک رابطه تعاملی برای موبایل ها و ساخت و پیش نمایش بر روی نمونه ها(شبیه ساز ساده).

منبع: ویکی پدیا http://en.wikipedia.org/wiki/ActionScript


زوم روی اکشن اسکریپت

 • Flash Player 2:اولین نسخه با پشتیبانی از اسکریپت فرمان هایی مانند gotoAndPlay، gotoAndStop ، nextFrame ، nextScene برای کنترل بر تایم لاین در این نسخه ارائه شده بود.
 • Flash Player 3: ارتقاع با افزودن امکان بارگزاری فایل های swf خارجی (به صورت فایل مجزا) با فرمان (loadMovie).
 • Flash Player 4: اولین برنامه نویسی با اجرای کامل با نام (Actions) ، این کدنویسی بر مبنای فلش بود و مواردی مثل حلقه ها (loop) ، شرطها ، متغیر های و دیگر موارد اصلی را شامل می شد.
 • Flash Player 5: اضافه شدن اولین ورژن اکشن اسکریپت. استفاده از prototype-based برای ارتقاع برنامه نویسی توسط کاربر بر مبنای ECMAScript و امکان ایجاد کامل برنامه نویسی بر مبنای شی گرا.
 • Flash Player 6: افروده شدن مدل هایی برای رویداد ها و تعیین آنها ، کنترل بر دسترسی پذیری و پشتیبانی های سویچ ، اولین ورژن با پشتیبانی از AMF و پروتکل ها RTMP با امکان پخش ویدو و صدا به صورت استریم.
 • Flash Player 7: افزوده شدن CSS برای متون و پشتیبانی از اکشن اسکریپت ۲.۰ ، یک زبان برنامه نویسی بر مبنایECMAScript 4 نت اسکیپ شخصی به همراه پشتیبانی بر مبانی کلاس و وراثت. با این حال اکشن اسکریپت ۲ می توانست بر روی اکشن اسکریپت ۱ نیز کامپایل شود به طوری که توان آن را در فلش پلیر ۶ اجرا کرد.
 • Flash Player 8: علاوه بر اکشن ۱ و اکشن ۲ ، با اضافه کردن کتابخانه ای از کلاس های جدید ، با رابط های برنامه کاربردی برای کنترل داده های فعلی در زمان اجرا ، ارسال فایل ، فیلـــترهای افکت های بلور ، نور ، سایه و….
 • Flash Player 9 (initially called 8.5): افزوده شدن اکشن اسکریپت ۲ با ظهور ماشین جدید مجازی ، به نام AVM2 (ActionScript Virtal Machine 2) برای پشتبانی از محتوای ورژن های قبلی. افزایش کارایی ، با کامپایلر JIT و پشیبانی از سوکت دودویی ، E4X برای تحلیل فایل های ایکس ام ال ؛ TR1 = LIXO تمام صفحه ، عبارات با قائده ، این ورژن اولین ورژنی بود که با نام ادوبی فلش پلیر انتشار پیدا کرد.
 • Flash Player 10 (initially called Astro): افزوده شدن حرکتی ۳ بعدی ، مانند چرخش روی محور های X,Y,Z و API طراحی ۳ بعدی.توانایی ایجاد افکت های سفارشی با استفاده از نرم افزاری پیکسل بندر (Pixel Bender). چند وظیفه پردازش بصری در حال اجرا به پردازنده گرافیکی GPU واگزار شد که کاهش قابل توجهی برای نمایش هر فریم و در نتیجه نرخ فریم بالاتر ، به ویژه با ویدئو H.264 همراه بود. یک API جدید برای صدا که اجازه سفارشی کردن صدا ، چیزی که قبلا هرگز امکان پذیر نبود. علاوه بر این فلش پلیر ۱۰ پشتیبانی Peer to Peer (P2P) ارتباط واقعی و زنده مدیا توسط پروتکل (RTMFP) نیز دارا بود.
 • Flash Player 10.1: قابل توجه بخصوص برای امکان اجرا در دستگاه های تلفن همراه مانند اندروید ، در عین حفظ تمام ویژگی های معمول فلش پلیر.
 • Flash Player 10.2:تاکید اصلی این نسخه جدید پلیر معرفی شده بر روی StageVideo class می باشد که با استفاده از شتاب سخت افزاری GPU تا حد زیادی نمایش ویدئو ها را بهبود می بخشد. همچنین API های جدید برای سفارشی کردن نشانگر موس (mouse cursor) ، پشتیبانی از تمام صفحه (full screen) برای رایانه ها با چند نمایشگر (multi-screens) ، و اینترنت اکسپلورر ۹ و پشتیبانی از شتاب سخت افزاری (GPU) ، پیشرفت و بهبود تفسیر زیر پیکسل ها (sub-pixel) برای خوانایی بهتر متون. را می توان از خصوصیات این نسخه از فلش پلیر بر شمرد.

منبع: ویکی پدیا http://en.wikipedia.org/wiki/ActionScript و پادشاه فلش – فلش پلیر ۱۰.۲


زوم بر روی فلش لایت

Adobe Flash Lite یک نسخه سبک از فلش پلیر می باشد که توسط شرکت ادوبی انتشار یافته است.

 • Flash Lite 1.0: فلش لایت تکنولوژی فلش می باشد که برای دستگاه های تلفن همراه توسعه داده شده است در نسخع پشتیبانی آن مانند اکشن اسکریپت فلش ۴ می باشد.
 • Flash Lite 1.1: پشتیبانی از اکشن اسکریپت فلش ۴ و API های افزوده شده برای دستگاه ها..
 • Flash Lite 2.0 and 2.1: افزوده شدن پشتیبانی از اکشن اسکریپت ۲ و فلش پلیر ۷ و مقدار API مربوطه به fscommand2 که به آن برای فرامین مربوطه به دستگاه افزوده شده بود.
 • Flash Lite 3: افزوده شدن پشتیبانی از اکشن اسکریپت ۲ و فلش پلیر ۸ و پخش فایل های ویدئویی با فرمت FLV.
 • Flash Lite 4: افزوده شدن پشتیبانی از اکشن اسکریپت ۳ و فلش پلیر ۱۰ مانند پلاگین مرورگر و البته با پشتیبانی از شتاب گرافیک سخت افزاری.

بسته بندی های فلش

FutureSplash

ماکرومدیا فلش ۱

ماکرومدیا فلش ۲

ماکرومدیا فلش ۳

ماکرومدیا فلش ۴

ماکرومدیا فلش ۵

ماکرومدیا فلش MX

ماکرومدیا فلش MX2004

ماکرومدیا فلش ۸ Basic

ماکرومدیا فلش ۸ Professional


لوگوهای فلش

FutureWave FutureSplash

از ماکرومدیا فلش ۱ تا ماکرومدیا فلش ۵

ماکرومدیا فلش MX و ماکرومدیا فلش MX2004

ماکرومدیا فلش ۸


Splash اول برنامه فلش

Futurewave Future Splash / ماکرومدیا فلش ۱

ماکرومدیا فلش ۲

ماکرومدیا فلش ۳

ماکرومدیا فلش ۴

ماکرومدیا فلش ۵

ماکرومدیا فلش MX

ماکرومدیا فلش MX 2004 Basic

ماکرومدیا فلش ۸ Basic

ماکرومدیا فلش ۸ Professional

ادوبی فلش ۹ Professional ActionScript 3 Public Alpha


رابط کاربری فلش

Futurewave Future Splash / ماکرومدیا فلش ۱

ماکرومدیا فلش ۲

ماکرومدیا فلش ۳

ماکرومدیا فلش ۴

ماکرومدیا فلش ۵

ماکرومدیا فلش MX

ماکرومدیا فلش MX 2004

ماکرومدیا فلش ۸

ادوبی فلش ۹ Public Alpha


بخش درباره و رابط کامل فلش

Futurewave Future Splash / ماکرومدیا فلش ۱

ماکرومدیا فلش ۲

ماکرومدیا فلش ۳

ماکرومدیا فلش ۴

ماکرومدیا فلش ۵

ماکرومدیا فلش MX

ماکرومدیا فلش MX 2004

ماکرومدیا فلش ۸

ادوبی فلش ۹ Public Alpha


آیکون های پلیر و خو فلش

آیکون های استفاده شده از ورژن ۱ تا ورژن ۸

ماکرومدیا فلش ۲ / ماکرومدیا فلش ۳

ماکرومدیا فلش ۴ / ماکرومدیا فلش ۵

ماکرومدیا فلش MX

ماکرومدیا فلش MX2004

ماکرومدیا فلش ۸


فلش پلیر

Futurewave Future Splash پلیر/ ماکرومدیا فلش پلیر ۱

ماکرومدیا فلش پلیر ۲

ماکرومدیا فلش پلیر ۳

ماکرومدیا فلش پلیر ۴

ماکرومدیا فلش پلیر ۵

ماکرومدیا فلش پلیر ۶

ماکرومدیا فلش پلیر ۷

ماکرومدیا فلش پلیر ۸

ادوبی فلش پلیر ۹


آیکون های دریافت فلش پلیر


لیست کاملی از تمامی منابع استفاده شده :

به نظر شما این روند چگونه است؟
به نظر شما آینده فلش چه خواهد شد و به کجاها خواهد رفت؟

Print Friendly, PDF & Email
تگ ها :
پیوند مطلب قبلی
پیوند مطلب بعدی

درباره بهروز پولادرگ

متولد : ۵ مرداد سال ۱۳۶۷ ، حرفه : ادوبی فلش ، برنامه نویسی و طراحی وب ، طراحی گرافیک ، مالتی مدیا ، نرم افزار های تحت وب

14 نظر

 1. فوق العاده بود . واقعا عالی کار شده بود . یاد شروع کار خودم با فلش افتادم و یک دفعه دیدم که چقدر زمان گذشته و چقدر سیر تحولات سریع بوده است . من از فلش ۴ بود که با این نرم افزار محبوب آشنا شدم و از اتفاقاتی که قبل از این افتاده بود ، خبر نداشتم . مقاله خوبی بود . یک مرور سریع و خوب

 2. اگه می شه مطالبی در باره SQL در فلش بنویسید

 3. ممنون از مطلب جالبتان. من خودم با SuperPaint IIکار کرده بودم. و اصلا نمی دانستم که با فلش نسبت دارد!

  • سپاسگزارم از نظر شما ، احتمالا شما خیلی وقت هست که با رایانه کار می کنید SuperPaint خیلی قدیمی هست ، می توان این برنامه را یکی از اجداد فلش نامگذاری کرد 😉
   و البته اگر این برنامه نبود و یا ساخته نمی شد ، شاید هم اکنون فلشی هم نبود…
   موفق و پیروز باشید

 4. یادش بخیر،

  خاطره خیلی فشنگی رو زنده کردی.
  مخصوصا Public 9 Alpha که توسط dev های خود ادوبی release شد. خیلی دوستش داشتم. اکشن ۳ رو باهاش تجربه کردم.

  مرسی.

 5. عجب!
  بشدت جالب بود
  مرسسسسسییییییییییییی

 6. با سلام
  مطلب بسیار جالبی بود استاد عزیز و میدونم که خیلیم روش کار کردید و زحمت کشیدید چون من بعضی از مقاله های انگلیسیش رو هم که در ماخذ گذاشته بودید خوندم
  ولی یه ۳ تا سوال داشتم
  اول از اینکه Flash Lite چه پلتفرمیه و روی چه دستگاه هایی قابل اجراس یعنی برای چه دستگاه هایی ساخته شده

  دوم اینکه آیا ممکن هست با استفاده از اکشن اسکریپت ۳ برای گوشی های هوشمند برنامه نوشت و اونها رو بدون پلتفرم air اجرا کرد؟

  سوم هم که خیلی آماتوری به نظر میرسه این هست که میشه برای من توضیح بدید flex چی هست؟
  بعضی از جاها خوندم یه پلتفرم یه جا خوندم یه فریم ورک هست یه جا دیگه خوندم زبان برنامه نویسی هست
  و اگه هم ممکن هست برای من توضیح بدید چه ارتباطی با flash داره

  با تشکر

  • سلام و عرض و ادب

   ۱ – FlashLite در واقع اولین تلاش ادوبی برای ورود به دنیای موبایل بود و برای موبایل های قدیمی می باشد. و تقریبا با ورود AIR این مورد دیگر کاربردی ندارد و با اکشن یک و دو بود
   ۲ – بله باید اختصاصی در حالت AIR for Android و AIR for iOS کار کنید
   ۳ – فلکس هم یک پلتفرم توسعه برای فلش هست با این تفاوت که زبان ساختاری کلی آن با xml هست و کنترلرهای آماده ای هم دارد در کل اکشن اسکریپت هست ولی دیگر محیط گرافیکی فلش را ندارد و محیط خاص خودش را دارد و بیشتر برای تولید نرم افزار های مبتنی بر داده استفاده می شود و امکانات بیشتری برای ارتباط راحت تر با پایگاه داده برای شما فراهم می آورد.

   موفق و پیروز باشید

 7. خیلی ممنون از توضیحاتتون
  من سوال دو رو بخاطر این پرسیدم چون که خیلی از بازی هایی که توی سایت miniclip هست برای اندروید هم ساخته شده و بدون air اجرا میشه
  حالا نمیدونم دوباره با زبان جاوا کدنویسی هاش رو انجام میدن یا یک API وجود داره که کد های action script رو به جاوا تبدیل میکنه؟
  کدوم یک درسته؟

  • سلام و عرض ادب

   miniclip همه مواردی که برای اندروید هست را با ایر درست نکرده و به صورت اختصاصی آماده کرده است.
   ولی توجه داشته باشید مدتها هست که امکان این وجود دارد که برنامه های که برای اندروید و آی او اس توسط فلش (ادوبی ایر) درست می شوند دیگر نیازی به نصب ادوبی ایر بودن روی دستگاه اجرا کننده ندارد.
   و با این کار فقط یک حجم ثابتی به حجم برنامه اضافه می شود و برای نصب کاربر هیچ پیش نیازی نخواهد داشت.
   پس نمی توانید این موضوع که بدون نصب بودن ایر اجرا شده را دلیل بر این که با ایر توسعه داده نشده در نظر بگیرید.
   البته این شرکت ها با توجه به در نظر گرفتن سیاست هایی که دارند در برخی موارد بازی را از نو به صورت Native آماده می کنند و در بعضی موارد با AIR توسعه می دهند. در کل اگر به صورت حرفه ای با ایر کار شده باشد شما نباید به راحتی فرق آن را با برنامه هایی که به صورت Native نوشته شده اند متوجه شوید و این کاملا طبیعی هست.

   موفق و پیروز باشید

ارسال جواب

آدرس رایانامه شما منتشر نخواهد شد.فیلد های اجباری علامت گزاری شده اند *

*

رفتن به بالای صفحه